Karpacki Wyścig Kurierów startował dziś w Pieninach

Fot. Janusz Wojtarowicz 2014.05.03 18:51 / news / czytano 7615 / opinie 0

O 12.30 kolarze wystartowali z Zapory w Niedzicy, pół godziny przed startem zawodowców wystartowała drużyna amatorska w barwach ZEW Niedzica S.A.

Młodzi kolarze mieli dziś do przejechania 145 km z Niedzicy do Ciężkowic. Trasa wyścigu biegła przez Przełęcz Knurowską i Ochotnicę Górną oraz Dolną. Wyścig rozpoczął się 29 kwietnia w węgierskim Veszprem, a zakończyć ma się w Tarnowie. Biorą w nim udział reprezentanci blisko 40 zespołów z pięciu kontynentów świata. Karpacki Wyścig Kurierów to jedyny wyścig, którego trasa przebiega przez Polskę z ograniczeniem wiekowym dla zawodników. W wyścigu mogą brać udział kolarze, którzy nie ukończyli 23 roku życia.

Tuż przed zawodowcami prezes ZEW Niedzica S.A. Grzegorz Podlewski wystartował pięcioosobową drużynę amatorską, złożoną z pracowników spółki.

Historia: Kim byli Kurierzy Polskiego Państwa Podziemnego? Najprościej mówiąc setkami młodych ludzi, którzy przez swoje ciche bohaterstwo przyczynili się do zwycięstwa w II wojnie światowej. Z narażeniem życia podróżowali po całej Europie dostarczając meldunki wywiadowcze dla państw alianckich o sytuacji w okupowanej przez Niemców Europie, o niemieckich obozach koncentracyjnych, o losach ludności żydowskiej, o nowych wynalazkach niemieckiego przemysłu zbrojeniowego czy w końcu o sile, dyslokacji i planach armii niemieckiej. 

Z drugiej strony kurierzy przeprowadzali z terenów okupowanej Polski, przez Słowację i Węgry i dalej do krajów alianckich ludzi zagrożonych w kraju aresztowaniem i śmiercią, ludzi którzy chcieli i później walczyli z Niemcami na wszystkich frontach wojny… pod Narvikiem, Tobrukiem, Monte Cassino, Falaise czy pod Arnhem.

Bez Kurierów Polskiego Państwa Podziemnego zwycięstwo Aliantów w II wojnie światowej mogłoby być jeszcze bardziej krwawe i czasochłonne. To właśnie celem uczczenia ich pamięci organizowany jest międzynarodowy Karpacki Wyścig Kurierów. 
 
Autor: Oprac. red.
Źródło: carpathianrace.eu
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij