Poradnik wyborczy - ile kart do głosowania?

Fot. 2024.04.05 15:00 / news / czytano 386 / opinie 0

W nadchodzących wyborach samorządowych mieszkańcy posiadający prawo wyborcze, otrzymają 3 lub 4 karty do głosowania, w drugiej turze natomiast już tylko jedną.

Ile kart do głosowania otrzyma każdy z mieszkańców w lokalu wyborczym?

W pierwszej turze wyborów samorządowych (7 kwietnia) większość mieszkańców uprawnionych do głosowania otrzyma cztery karty do głosowania, zawierające listę:

1) kandydatów do rady gminy;

2) kandydatów do rady powiatu;

3) kandydatów do sejmiku województwa;

4) kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Jedynie mieszkańcy miast na prawach powiatu otrzymają 3 karty - bez tej z listą do rady powiatu, ponieważ miasta na prawach powiatu realizują zadania zarówno gmin, jak i powiatów, dlatego wybiera się jedynie członków rady miasta.
 
Jak prawidłowo oddać głos w wyborach samorządowych?

W dniu wyborów lokalne wyborcze będą czynne w godzinach 7.00-21.00. Jeśli chodzi o pierwszą turę to zagłosować można tylko na jednego kandydata na każdej z otrzymanych kart. Głos będzie ważny, jeśli w kratce przy nazwisku danego kandydata postawiony zostanie znak „X”.

W sytuacji, gdy na karcie zabraknie przecięcia lub krzyżyki zostaną postawione przy nazwiskach kilku kandydatów, głos zostanie uznany za nieważny. Nastąpi tak również, kiedy postawimy inny znak niż „X” (np. ptaszka czy kółko), albo nie zostawimy go przy żadnym nazwisku.
Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij