Ochotnicza Straż Pożarna w Kluszkowcach świętowała 90-lecie istnienia

Fot. 2019.05.08 17:44 / news / czytano 519 / opinie 0

Podobnie jak my pracują, stoją w korkach, robią zakupy i próbują pogodzić życie zawodowe i rodzinne. Od innych różnią się jednak tym, że kiedy dostają sygnał o zagrożeniu, rzucają wszystko i jadą ratować ludzkie życie.

3 maja 2019 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Kluszkowcach obchodziła jubileusz  90- lecia powstania. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w Kościele Parafialnym w Kluszkowcach, gdzie modlono się w intencji strażaków, którzy każdego dnia ryzykują swoim zdrowiem i życiem niosąc innym pomoc. Podczas wzruszającego kazania o. Józef Balcerowiak przypomniał zebranym, jak dużą wartością jest mundur strażacki. Mundur, który mimo trudnej historii, mimo wojen, nigdy nie został skażony polityką czy zależnościami. Mundur, który zobowiązuje do pomocy drugiemu człowiekowi nie chcąc niczego w zamian.

Refleksje te niemal odbijały się na twarzach zgromadzonych, którzy po zakończonej mszy udali się wspólnie pod remizę, gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości. Uroczysty przemarsz jednostek OSP z Gminy Czorsztyn uformowanych w szyk poprowadził w rytm grającej orkiestry dętej OSP Maniowy dowódca uroczystości druh Piotr Oleś.

Tam uroczyście wciągnięto flagę państwową na maszt i minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych strażaków. Przybyłych gości powitał Wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach oraz Prezes OSP Wojciech Bednarczyk. Podczas obchodów obecni byli m.in. Powiatowy Komendant PSP w Nowym Targu bryg. mgr inż. Mariusz Łaciak, przedstawiciel Małopolskiej Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie kpt. Łukasz Buczek, Przedstawiciel Posła na Sejm Edwarda Siarki Dariusz Tokarski, Wicestarosta Nowotarski Bogusław Waksmundzki, Radny Powiatowy Rafał Jandura, jak również przedstawiciele lokalnego samorządu oraz społeczności.

Po okolicznych przemówieniach nastąpiło wręczenie odznaczeń. Medalami uhonorowano druhów jak poniżej:
 
Złoty Znak Związku OSP                                    
Wojciech  Bednarczyk

Srebrny Krzyż Zasługi Orderu św. Florian           
Marek Bańka
Roman Leśnicki

Złoty Medal                                                                    
Rafał Bańka
Paweł Leśnicki
Andrzej Salamon
Jan Jandura

Srebrny Medal                                                        
Jan Bednarczyk
Bogdan Bańka
Piotr Duda

Brązowy Medal                                                       
Rafał Szczepanik
Mateusz Janczak
Damian Milaniak
Marcin Bochnak
Damian Pierwoła
Marek Winczowski
Michał Pierwoła

Odznaka Strażak Wzorowy                                  
Piotr Siedlarczyk
Jakub Złydaszyk
Dawid Chryc
Dawid Gruca

Podczas uroczystości Proboszcz Parafii Kluszkowce O. Andrzej Gut uroczyście poświęcił nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki MAN TGM 13.290, 4x4 BL, a Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn przekazał kierowcy jednostki OSP Kluszkowce - Romanowi Leśnickiemu kluczyki.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości gości oraz mieszkańców zaproszono do remizy na obiad oraz zabawę w rytm muzyki zespołu Feromon oraz DJ’ a Marcina.
Autor: Aneta Markus
Źródło: UG Czorsztyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij