Szczawnica: Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków na Piaskach oddana do użytku

Fot. Arch. UMiG Szczawnica 2016.01.28 16:20 / news / czytano 2973 / opinie 0

Symbolicznym przecięciem wstęgi oddano do użytku zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków na Piaskach i tym samym zakończono realizację projektu pt. "Rozbudowa i modernizacja gospodarki ściekowej na terenie Miasta i Gminy Szczawnica".

Łączny koszt realizacji projektu to blisko 36 mln zł, z czego pozyskana kwota dotacji stanowiła ponad 20 mln zł, natomiast środki własne zamknęły się kwotą 15 mln złotych (w tym dofinansowanie Miasta i Gminy Szczawnica 1,5 mln złotych). 
 
Oprócz zmodernizowania oczyszczalni ścieków na terenie Szczawnicy powstała 30 kilometrowa nowa kanalizacja sanitarna w Jaworkach i w Szlachtowej o łącznej długości 24,5 km oraz 5,5 km kanalizacji sanitarnej w Szczawnicy ul. Brzeg, ul. Flisacka, ul. Języki, ul. Pienińska, ul. Skotnicka i ul. Staszowa. Ponadto w ramach zadania przebudowano na odcinku 3,2 km kanalizację sanitarną ul. Szlachtowskiej w Szczawnicy.

Pierwsze prace projektowe związane z kanalizacją gminy podjęte zostały już w 2009 roku. Jednak dopiero 4 lata później, bo w pierwszym kwartale 2013 roku zaistniała możliwość aplikowania o środki unijne. Wówczas spółka Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne wystąpiła z kompletnym wnioskiem o współfinansowanie rozbudowy i modernizacji gospodarki ściekowej na terenie Szczawnicy ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i  Środowisko. W grudniu 2013 roku spółka podpisała umowę o dofinansowanie zadania, a w związku z uzyskanymi w trakcie realizacji oszczędnościami, aneksowała umowę we wrześniu ubiegłego roku. Całość prac objętych projektem zakończono w grudniu 2015 r. osiągając wzrost liczby użytkowników korzystających z podłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej o 2318 osób.
 
Podczas środowego uroczystego oddania do użytku oczyszczalni zaproszeni goście udali się zwiedzać reaktor biologiczny będący tzw. sercem całego układu oraz powstałe w ramach projektu pomieszczenia m.in. sterownię, w której znajdują się wszystkie informacje dotyczące funkcjonowania oczyszczalni.
 
Grzegorz Niezgoda burmistrz Szczawnicy dziękował wszystkim tym, którzy zaangażowani byli w realizację projektu i tym samym przyczynili się do przeprowadzenia największej inwestycji w historii Szczawnicy. Słowa podziękowania skierował do wspólników spółki, pracowników Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, a także do Radnych Rady Miejskiej.
Autor: Oprac. red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Arch. UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij