Szlachtowa: Mała szkoła, wielkie potrzeby

Fot. 2018.04.26 09:00 / news / czytano 997 / opinie 0

Czy szkoła w Szlachtowej zostanie rozbudowana i czy uczniowie tej małej szkoły z terenu gminy Szczawnica będą mogli uczyć się w godnych warunkach, nie gorszych niż ich rówieśnicy z pozostałych szczawnickich szkół? Rodzice i nauczyciele wierzą, że tak.

W lutym 2017 roku podczas spotkania władz miasta z rodzicami i dyrektorami szkół z gminy Szczawnica zapadała kluczowa wówczas decyzja dla szkoły podstawowej w Szlachtowej. Po burzliwej dyskusji, rodzice mogli wyrazić swoje zdanie w anonimowej ankiecie i zdecydować, czy opowiadają się za utworzeniem 9-oddziałowej szkoły z uwzględnieniem nauki w systemie zmianowym lub za przeniesieniem dziecka do Szczawnicy i zapewnionym przez gminę dowozem. Ostatecznie szkoła od września 2017 roku stała się szkołą 8-oddziałową z "zerówką" i nie prowadziła zajęć w systemie zmianowym.

Szereg pytań dotyczyło także ewentualnej rozbudowy placówki. Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda odpowiedział wówczas zebranym: - Samo przygotowanie dokumentacji może potrwać dwa lata, a jednocześnie w tym czasie należy szukać środków finansowych, bo ich nie ma. Rozbudowę szkół w sąsiednich miejscowościach w większości przypadków gminy finansowały ze środków własnych.

Po ponad roku zapytaliśmy dyrektor szkoły p. Beatę Kowalską jakie priorytety ma obecnie szkoła i czy istnieje szansa na jej rozbudowę?

Jednym z naszych priorytetów jest modernizacja szkolnej infrastruktury, bo zależy nam, żeby nasi uczniowie mieli komfortowe warunki do nauki i uprawiania sportu - podkreśla dyrektor.

Potrzebę rozbudowy szkoły widzą też rodzice dzieci i Rada Sołecka, dlatego w lutym br. Rada Rodziców wystosowała do szczawnickiego magistratu zapytanie o plany na ewentualną rozbudowę szkoły.  W odpowiedzi burmistrz Niezgoda zapewnił, że w pierwszej kolejności zwróci się do biura projektowego o wstępne oszacowanie kosztów powstania niezbędnej dokumentacji. W połowie kwietnia Rada Rodziców otrzymała pismo od burmistrza z wstępną kalkulacją.

Poza remontem budynku szkoły w Szlachtowej brakuje tam sali gimnastycznej i jej budowa zdaje się być potrzebą "na wczoraj". Dyrektor szkoły zapewnia, że od nowego roku szkolnego 2018/2019, mimo, że pojawi się w budynku klasa 8, szkoła nadal prowadzić będzie zajęcia w systemie jednozmianowym.

Warto przypomnieć, że budynek Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlachtowej ma bogata historię. Zapis dotyczący szkoły w Szlachtowej został odnaleziony w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej i pochodzi z roku 1799. W Schematyzmie Galicyjskim wymienia się nauczyciela Jana Ropickiego. Następne informacje pochodzą z lat 1865 – 1873, kiedy istniała ona jako szkoła parafialna, w której nauczycielem był Paweł Bogucki. Od 1877 do 1891 roku szkoła była filią jednoklasowej szkoły w Jaworkach. W roku 1892 powstaje w Szlachtowej jednoklasowa szkoła ludowa i istnieje pod tą nazwą do 1918 roku. W 1924 roku orzeczeniem Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego, reorganizuje się szkołę w Szlachtowej tworząc na jej bazie trzyklasową publiczną szkołę powszechną „mieszaną”. W czasie II wojny światowej okupant tworzy w Szlachtowej Ukraińską Szkołę Powszechną.

16 października 1999 r. odbyła się uroczystość nadania imienia szkole i w tym dniu świętowano również dwustulecie jej istnienia. 16 października 2003 r. odsłonięty został pomnik Jana Pawła II wykonany przez Ryszarda Hamerskiego. Co roku szesnastego października cała społeczność świętuje Dzień Szkoły.

Autor: mw
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij