Międzynarodowy Festiwal Barokowe Eksploracje - Włoskie Źródła - zapowiedź

Fot. Arch. Organizatora 2015.06.29 21:00 / news / czytano 3714 / opinie 0

Tegoroczna edycja Barokowych Eksploracji sięga do włoskich źródeł muzyki i sztuki baroku oraz prezentuje środkowoeuropejskie dzieła w stylu włoskim - in gusto italiano

 
W programach koncertów festiwalowych znajdą się m.in. utwory wczesnobarokowe, rozbrzmiewające na przełomie XVI- XVII w Wenecji, Rzymie i Mediolanie : Monteverdiego, Cacciniego, Gabrielich, Castello zestawione z utworami wybitnych Polaków: Mikołaja Zieleńskiego i Marcina Mielczewskiego, znakomicie uprawiających styl włoski. Program „Włoskie źródła” zostanie zaprezentowany podczas festiwalowego tournee (Szczawnica- Czerwony Klasztor (SK) - Humpolec (CZ). Premierowy koncert odbędzie się w Dworku Gościnnym w Szczawnicy 1 lipca, o godz. 20.00.

Wystąpi międzynarodowy skład muzyków: kontratenor Jan Jakub Monowid i tenor Zoltan Megyesi, Szczawnicki Chór Kameralny, orkiestra barokowa Musica Aeterna Bratislava pod kierownictwem Petera Zajicka. Całość poprowadzi Agnieszka Żarska. 

2 sierpnia, w niezwykłym miejscu - Kaplicy  na Zamku w Starej Lubovni na słowackim Spiszu, będzie można wysłuchać muzyki w stylu włoskim  Gottfrieda Fingera, urodzonego w Ołomuńcu na Morawach, kompozytora- kosmopolitę, działającego ponadto w Anglii i Niemczech. Utwory Fingera w zestawieniu z kompozycjami Corellego i Scarlattiego wykona  czeski  wirtuoz violi da gamba Petr Wagner wraz z  zespołem Ensemble Tourbillon. 

Wydarzeniem szczególnym tegorocznych Barokowych Eksploracji będzie spektakl operowy „Armida” – późnobarokowa opera z 1766 r., z muzyką Giuseppe Scarlattiego i librettem: Marco Coltelliniego na podstawie „Jerozolimy wyzwolonej” Torquato Tasso. Opera została napisana dla Księcia Schwarzenberg, właściciela zamku Ceski Krumlov. Produkcję zaprezentują czescy soliści: Alice Martini, Lucie Rozsnyó, Jaroslav Březina, orkiestra barokowa Musica Florea Praha oraz Hartig Ensemble (Tańce trzech stuleci), całość pod dyrekcją Marka Stryncla. Spektakl odbędzie się w sali głównej Dworku Gościnnego w Szczawnicy.

Jak co roku, również tym razem organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszym odbiorcy. Dla dzieci odbędą się interaktywne zajęcia pt.: "Spacer z Berninim. Wędrówki po barokowym Rzymie", które poprowadzi Ewa Jałochowska, autorka książki pt.: „Historia Sztuki dla dzieci i rodziców". Spotkania odbędą się w Szczawnicy oraz Niedzicy.

Organizatorem Festiwalu jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, współorganizatorem - Fundacja Andrzeja Mańkowskiego - Szczawnica, Partnerem strategicznym: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, mecenasem: Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica. Festiwal został zorganizowany ze wsparciem finansowym Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej, Ministerstwa Kultury Republiki Słowackiej, ZEW Niedzica S.A., Muzeum w Czerwonym Klasztorze, Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, Instytutu Słowackiego w Warszawie, Instytutu Polskiego w Bratysławie, oraz Czeskiego Centrum w Warszawie. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Agnieszka Żarska.

Miejscówki na koncerty 01.07 oraz 19.08.2015 w Dworku Gościnnym, będzie można odebrać w biurze Thermaleo przy Placu Dietla w Szczawnicy na tydzień przed wydarzeniem.
 
 
Program szczegółowy:
KONCERTY:
„Włoskie źródła”
(Monteverdi, Cima, Castello, Bassani, Caccini, Zieleński, Mielczewski)
1 lipca (środa)-Szczawnica-Dworek Gościnny, godz. 20.00
2 lipca (czwartek)-Cerveny Klastor (Sk)-kościół pw. św. Antoniego, godz. 20.00
4 lipca (sobota)-Humpolec-kościół pw. św. Mikołaja, godz. 20.00
                                                  w ramach Festiwalu Musica Figurata
wykonawcy:
Jan Jakub Monowid-kontratenor, Zoltan Megyesi –tenor,
Marian Kuzl-cornetto ,Radovan Vasina -cornetto
Ondrej Sokol - puzon, Pavel Novotný - puzon,
Jan Nosek -puzon
orkiestra barokowa Musica Aeterna Bratislava, kierownictwo art. Peter Zajicek
Szczawnicki Chór Kameralny-dyr. Agnieszka Żarska

„Gottfried Finger:
Nel gusto Italiano”
Muzyka w stylu włoskim na violę da gamba
2 sierpnia (niedziela) - Stara Lubovna (SK), Kaplica zamkowa, godz. 19.00
wykonawcy:
Petr Wagner - viola da gamba solo
Ensemble Tourbillon
Hana Fleková - viola da gamba 
Jan Čižmář - theorba & gitara barokowa

SPEKTAKL OPEROWY:
"Armida "
Dramma per musica in due atti, 1766
Muzyka: Giuseppe Scarlatti, libretto: Marco Coltellini 
(z archiwum zamku w Ceskim Krumlowie)
19 sierpnia (środa) - Szczawnica-Dworek Gościnny, godz. 19.00
 wykonawcy:
Armida (soprán) – Alice Martini
Rinaldo (soprán) – Lucie Rozsnyó
Ubaldo(tenor) – Jaroslav Březina
Nymfy, Fúrie – Michaela Bartlová, Barbora Dastychová,
Blanka Ferjentsik Wernerová (Hartig Ensemble – Tance a balety tří století)

DLA DZIECI:
„Spacer z Berninim”
Wędrówki po barokowym Rzymie
zajęcia interaktywne
2 lipca (czwartek) - Szczawnica-Dworek Gościnny, godz. 11.00
2 lipca (czwartek) - Niedzica-Pawilon Wystawowo-Informacyjny, ul. Widokowa 2, godz. 16.00
prowadzenie: Ewa Jałochowska 
autorka książki pt.: ”Historia sztuki dla dzieci i rodziców-rozmowy z Kajtkiem”


Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Arch. Organizatora
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij