Ochotnica: Ponad 30 kilometrów odnowionych szlaków w Gorcach

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.05.06 21:42 / news / czytano 2299 / opinie 0

O nowych szlakach turystycznych w Ochotnicy, renowacji istniejących i zaletach Portalu Krajoznawczego i Geoportalu PTTK rozmawiali w zeszłym tygodniu - Jerzy Kapłon szef Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie i Wójt Gminy Ochotnica Dolna Stanisław Jurkowski.

Jerzy Kapłon dyrektor COTG PTTK przybył w minionym tygodniu do Ochotnicy na zaproszenie Wójta Ochotnicy, który podczas spotkania zabiegał o to, by na terenie gminy powstały nowe szlaki w każdym sołectwie gminy oraz aby w ramach dalszej dobrej współpracy zostały one oznakowane i umieszczone w portalu http://malopolska.szlaki.pttk.pl, obsługiwanym prze PTTK. Jak zapewniał szef PTTK: „Wszystko jest do zrobienia, jednak po wcześniejszych uzgodnieniach z właścicielami gruntów, którzy muszą wyrazić zgodę na przeprowadzenie szlaku po ich terenie, wtedy przygotujemy mapki i zaplanujemy szlak”.

Ważną kwestią poruszoną na spotkaniu przez Franciszka Ziemianka przewodniczącego Rady Gminy była kwestia słabego oznakowania istniejących szlaków na terenie gminy. Dyrektor Kapłon przekazał informację o planowanych na ten rok pracach w zakresie poprawy oznakowania. Zgodnie z systemem obowiązującym w PTTK raz na trzy lata następuje renowacja szlaków, drogowskazów i stanowisk drogowskazów. „Pozyskałem około 5 tys. złotych środków finansowych na ten region. Do końca czerwca, przed sezonem turystycznym prace powinny zostać zakończone a malowanie wykona Oddział PTTK w Krościenku n.D” - mówił Jerzy Kapłon.

Szlaki zaplanowane w tym roku (31,6 km)
  • Ochotnica Dolna – Gorc (Zielony 8,9 km)
  • Przełęcz Knurowska – Fiedorówka  (Czerwony 3,7 km)
  • Ochotnica Dolna – Lubań (Zielony 7 km)
  • Ochotnica Dolna – Lubań (Niebieski 6 km)
  • Tylmanowa Rzeka – Lubań (Zielony 6 km)
Uczestnicy spotkania uzyskali obszerną informację na temat portalu http://malopolska.szlaki.pttk.pl, który daje możliwość szczegółowego planowania wycieczek pieszych, rowerowych, narciarskich i innych oraz zapewnia garść rzetelnej informacji krajoznawczej o całym regionie Małopolski w tym o obszarze Gminy Ochotnica Dolna. Informacja o istnieniu geoportalu PTTK znajdzie się niebawem na stronie internetowej ochotnickiego samorządu. „Turysta wchodzący na stronę nie będzie musiał wchodzić przez jej stronę startową a będzie automatycznie informowany bezpośrednio o szlakach w otoczeniu kilkunastu kilometrów od siedziby gminy” – tłumaczył dyrektor PTTK.

Warto zaznaczyć, że strona http://malopolska.szlaki.pttk.pl powstała przy współfinansowaniu przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.  Celem projektu jest uporządkowanie szlaków i informacji o ich przebiegach oraz utworzenie regionalnego portalu o szlakach turystycznych w Małopolsce, jako narzędzia zarządzania powstałym systemem szlaków, a przez to stworzenie możliwości kształtowania jednolitej, spójnej marki szlaków turystycznych Małopolski. 

Portal rozbudowany jest także o aplikacje mobilne a projekt zakłada również renowację i doposażenie szlaków turystycznych.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij