Przełom Dunajca - kandydat na listę UNESCO

Fot. Janusz Wojtarowicz 2014.05.11 21:48 / news / czytano 3139 / opinie 1

Sejmik Województwa Małopolskiego chce, aby przełom Dunajca w Pieninach, centrum urbanistyczne Nowej Huty, Twierdza Kraków i galicyjskie cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej znalazły się na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO.

Cztery małopolskie kandydatury zaproponowali: Wojewódzki Konserwator Zabytków i krakowski oddział Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Największe szanse spośród czterech zaproponowanych miejsc ma pieniński przełom Dunajca. 

Jak poinformowała PAP Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, propozycje małopolskich kandydatów na listę UNESCO znalazły się w Wojewódzkim programie opieki nad zabytkami w Małopolsce na lata 2014-2017, którego pierwsze czytanie już się odbyło na sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego. Drugie czytanie uchwały w tej sprawie i głosowanie nad jej przyjęciem odbędzie się na najbliższej sesji, 26 maja.

Największe szanse na wpisanie na listę UNESCO ma pieniński przełom Dunajca, ponieważ od 2006 roku, znajduje się na tzw. liście informacyjnej, czyli w wykazie dóbr, które każdy kraj zgłasza do ujęcia ich na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w najbliższych latach.

Historia wpisania pienińskiego przełomu Dunajca na listę UNESCO sięga 2003 roku Pieniński Przełom Dunajca leży na polsko-słowackiej granicy i starania o wpisanie na listę UNESCO czyniła strona słowacka, ale do tej pory nasi południowi sąsiedzi nie złożyli jednak stosownego wniosku do siedziby UNESCO w Paryżu. Zdaniem dyrektora Pienińskiego Parku Narodowego Michała Sokołowskiego przyczyną odwlekania złożenia wniosku przez Słowaków mogła być reorganizacja służb ochrony przyrody na Słowacji i związane z tym roszady personalne. W 2010 r. Polski Komitet ds. UNESCO omawiał wstępny wniosek zgłoszenia Przełomu Dunajca.

O słuszności wpisania przełomu Dunajca na listę UNESCO są przekonani pienińscy flisacy. - Uważamy, że ten cud natury powinien być wpisany na listę UNESCO, bo jest to fenomen przyrodniczy. Każdego roku przyjeżdżają tu tysiące turystów, a wpisanie przełomu na międzynarodową listę przyczyniłoby się do jeszcze większej sławy tego miejsca – powiedział prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec Jan Sienkiewicz.
Autor: Oprac. red.
Źródło: PAP
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

hi hi2014.05.19 13:05
oj tak flisacy - najbardziej, bo jeszcze więcej kasy będzie...
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij